Što je Ubuntu Server, odn. što je OS Server Općenito?

Razne diskusije o Ubuntu-server projektu

Što je Ubuntu Server, odn. što je OS Server Općenito?

PostPostao/la ivo000 » 02 stu 2008, 02:20

Pozdrav! Koristim Ubuntu 8.10, ali pošto sam početnik u izradi web stranica, znam najosnovnije stvari kao npr. Apache, PHP, MySQL, Joomla, itd. Želio bi instalirati Ubuntu Server Edition ali pošto neznam amm baš ništa o OS Serverima pa me zanimaju neke stvari, jer Apache Web Server i MySQL uglavnom koristio na Desktop OS-ima!
Kada plasiram web stranicu pomoću Apachea mene zanima kako mogu da mi ostali korisnici žele vidjeti web stranicu, moram li ja ostavit upaljen kompjuter da bi stranica bila dostupna na Webu? I još me zanima što je to Up-time (kod Ubuntu servera je to 96 %), znam da to ima veze sa radom servera?
ivo000
Jr. Member
Jr. Member

Odg: Što je Ubuntu Server, odn. što je OS Server Općenito?

PostPostao/la young » 02 stu 2008, 03:04

Ne treba ti Ubuntu Server već hosting ;-)
From: 'Programmers at work', Microsoft Press, Redmond, WA [1986]:
Interviewer: "Is studying computer science the best way to prepare to be a programmer?"
Gates: "No, the best way to prepare is to write programs, and to study great programs that other people have written. In my case, I went to the garbage cans at the Computer Science Center and I fished out listings of their operating system."
young
Jr. Member
Jr. Member

PostPostao/la ivo000 » 02 stu 2008, 03:29

Ali mene samo zanima koja je razlika između Desktopa i Servera OS-a osim u aplikacijama?
I mnogi Web Hostingi koriste Linux-ov Server, zar ne?
ivo000
Jr. Member
Jr. Member

PostPostao/la young » 02 stu 2008, 14:05

Ma operativni sistem je operativni sistem. Vjerojatno je serverska verzija složena da bude stabilnija i ima instalirane alate i servise koji su potrebni za tu namjenu (npr. nema smisla imati video player na računalu koje hosta web stranice ;) ). Koja je razlika između WIndowsa XP i Windows Servera 2003?

Instaliraj ti "obični" Ubuntu, jer i ja razvijam web stranice i Apache, PHP i MySQL mi odlično funkcioniraju. Hostanje stranica ostavi za hosting providere. Imaš i besplatnih LAMP hostinga, samo malo prošvrljaj po Googleu. Kad bi baš htio da stranice hostaš s vlastitog računala mora bi prvo imati statički IP, a onda bi još valjalo tome pridružiti i nekakvu domenu itd.
Zadnja izmjena: young; 02 stu 2008, 20:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
From: 'Programmers at work', Microsoft Press, Redmond, WA [1986]:
Interviewer: "Is studying computer science the best way to prepare to be a programmer?"
Gates: "No, the best way to prepare is to write programs, and to study great programs that other people have written. In my case, I went to the garbage cans at the Computer Science Center and I fished out listings of their operating system."
young
Jr. Member
Jr. Member

PostPostao/la Davor B. » 03 stu 2008, 17:10

Na ovih par dobrih odgovora, dodao bih još jedan. Server edition OS je za servere (poslužitelje) na kojima se drže web stranice. To ti nije OS za kućno računalo. Čuo sam da ima windowsaša koji za svakodnevni rad koriste server os, ali mi nije jasno kako to radi.
Ako želiš razvijati web pridruži se na forum http://www.webmajstori.net/forum  Tamo možeš tražiti pomoć. Ako ti treba hosting, ako si početnik nemoj još uzeti plaćeni. Za početak uzmi neki besplatni, kojih preko tražilice možeš naći bezbroj a ja ti mogu sugerirati http://dalmacija.0lx.net
Puno uspjeha u razvoju web-a!!

A da i još odgovor na pitanje što je server. To je specijalizirano računalo za smještaj web stranica i koriste server OS.
Zadnja izmjena: Davor B.; 03 stu 2008, 17:12; ukupno mijenjano 1 put/a.
Davor B.

PostPostao/la kikinjo » 03 stu 2008, 19:09

Možeš imati web stranicu na svom kompu kojoj i drugi mogu pristupiti preko interneta.
Trebaš samo otvoriti account na http://www.dyndns.com/ i moraš imat naravno upaljen komp.
Evo još jedan link na tu temu http://www.ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=5848
kikinjo
Full Member
Full Member

PostPostao/la sale » 03 stu 2008, 20:35

Davor B. je napisao/la:Na ovih par dobrih odgovora, dodao bih još jedan. Server edition OS je za servere (poslužitelje) na kojima se drže web stranice. To ti nije OS za kućno računalo. Čuo sam da ima windowsaša koji za svakodnevni rad koriste server os, ali mi nije jasno kako to radi.

Ubuntu server edition je običan Ubuntu koji ne dolazi s predinstaliranim GUI-jem i aplikacijama koje koriste kućni korisnici. Nadalje, Ubuntu server se može koristiti i na osobnim računalima, kao i većina ostalih serverskih OS-ova. S obzirom da se praktički radi o derivacijama desktop OS-a, nije čudno vidjeti da netko na desktop računalu vrti serversko izdanje OS-a.

btw. Ubuntu server edition se ne koristi samo kao web poslužitelj. On se može koristiti u svakojake vrste (od upravljanja nadzornim kamerama do backup servera za baze podataka) ;)
Artificial intelligence is no match for natural stupidity
slika
sale
Administrator
Administrator

PostPostao/la DoDo » 04 stu 2008, 21:01

OK. Sve navedeno ovdje stoji, ali glavna razlika je u kernelu. Ništa te ne sprečava da ti instaliraš grafičko sučelje ili video player na server edition OS, kao što te i ništa ne sprečava da instaliraš mysql ili apache na desktop OS. Razlika "običnog" i "serverskog" ubuntua je u kernelu (jezgri). Naime, jezgra "običnog" ubuntua je optimirana da u prvom planu izvodi aplikacije koje svakodnevni korisnik koristi, npr. video player, internet browser, itd, a serverske aplikacije koje slušaju na nekom portu i odgovaraju na zahtjeve stavlja u drugi plan. Jezgra "serverskog" ubuntua radi upravo suprotno - njoj je važnije da kad dobije signal preko mreže da u prvi plan rada stavi neki server (npr. apache) koji čim brže odgovara na zahtjev, umjesto da stavi neku prozorsku aplikaciju koju nitko ne koristi.
Tajna kreativnosti leži u dobrom sakrivanju svojih izvora. -- A. Einstein
DoDo
Newbie
Newbie

PostPostao/la attrib » 21 svi 2010, 16:49

malo skrećem sa teme, ali zanima me kako instalirati GUI, samo naredbom ili?  :-\
attrib
Newbie
Newbie

PostPostao/la zspoja » 21 svi 2010, 18:14

attrib je napisao/la:malo skrećem sa teme, ali zanima me kako instalirati GUI, samo naredbom ili?   :-\

Kod: Označi sve
sudo apt-get install ubuntu-desktop
Zoran Spoja
Informatički sustavi http://www.micro-process.hr
zspoja
Full Member
Full Member

PostPostao/la attrib » 21 svi 2010, 19:22

nece, to sam citao po forumima i meni nece, nisam spojen na net jer nisam konfigurirao. to moram prvo nauciti  ;D
attrib
Newbie
Newbie

PostPostao/la zspoja » 21 svi 2010, 21:01

Ako ti instaliran serverski Ubuntu moraš biti spojen na net za dodavanje GUI softver-a.
Zoran Spoja
Informatički sustavi http://www.micro-process.hr
zspoja
Full Member
Full Member

PostPostao/la attrib » 21 svi 2010, 21:59

da, rijesio sam... hvala  ;)
attrib
Newbie
Newbie

Natrag na Općenito

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.