Asterisk

Razne diskusije o Ubuntu-server projektu

Asterisk

PostPostao/la drle » 04 svi 2010, 09:43

Pozdrav svima!

Molio bih vas za malu pomoć.

Prije par dana sam instalirao Asterisk zajedno sa Linuxom, instalaciju sam skinio sa www.asterisk.org verzija START.
Naime, totalni sam početnik u tome te bih vas molio ako mi možete u par kratkih crta opisati što moram napraviti da bih povezao dva softphona (SIP ili IAX svejedno) i uspostaviti vezu sa primjerice drugom centralom.

Patim se već par dana preko WEB sučelja (GUI-a) s time i nikako da uspijem konfigurirati navedeno. Pa eto ako nekome nije problem da mi objasni kako to konfigurirati putem web sučelja bio bih mu iskreno zahvalan.
Inače izgled sučelja dan je na slici.

Živili!
Privitak/ci
slika.jpg
drle
Newbie
Newbie

Odg: Asterisk

PostPostao/la Franz » 04 svi 2010, 14:09

napravis 2 exstenzije -  za softphone
napravis trunk prema "centrali"

i napravis outgonig rutu

i to je to ;)
my PAGE
my IT help blog

Ako razgovarate prema inozemstvu, rješenje za vas:
F-Voip
Franz
Newbie
Newbie

PostPostao/la drle » 05 svi 2010, 09:11

Hvala Franz!

U međuvrmenu sam skontao kako uspostaviti vezu između softphonova  8) odnosno kako napraviti ekstenzije preko web sučelja. U međuvremenu sam nabavio jedan IP telefon (THOMSON st2030), no s njim imam problema. Odnosno nemogu uspostaviti vezu između njega i softphonea, dok obratno funkcionira, tj. mogu nazvati sa Zoiperom THOMSON dok veza THOMSON-Zoiper neće. Ispiše mi na THOMSONU Wromg number.

Što se tiče uspostave trunka i outgoing rute stvarno nemam pojma kako da to napravim pa ako  nije problem molio bih za pomoć.

Pozdrav
drle
Newbie
Newbie

PostPostao/la Hackmaster » 10 svi 2010, 12:56

Pogledaj onaj post što sam ja napisao:  http://www.ubuntu-hr.org/forum/index.php?topic=5056.0

Npr. tamo imaš kako se postavlja Trunks za 12Voip

Kod: Označi sve
Type: SIP
Context Naming: Assigned by Asterisk GUI
Provider Name: 12Voip
Hostname:  sip.12voip.com
Username: *Korisničko ime 12voip servisa*
Password: *Lozinka 12voip servisa*

Slika: http://www.efax.net84.net/slike/asterisk/Clipboard04.png

A primjer odlazne rute imaš također objašnjeno u mojim postovima na temu Asterisk I NONOH

Odlazna ruta omogućuje prosljeđivanje/rutanje poziva prema određenom pravilu

Slika:  http://www.efax.net84.net/slike/asterisk/Clipboard05.png

Objašnjenje: 

Kod: Označi sve
Onda sam postavio Outgoing Calling Rules

Evo postavke:
Kod:

Calling Rule Name: OdlazniPozivi
Pattern: _0.
Use Trunk: 12Voip
Strip: 0
and Preapend thes digits:

OBJAŠNJENJE ZNAČENJA:
Zavisi koga i kako hoćemo zvati. Ako hoćemo zvati fiksne brojeve u hrvatskoj pozivajući samo pozivni broj županije onda treba biti postavljeno ovako:
Pattern: _0.
Strip: 1
and Preapend these digits: 00385

To znači sljedeće_
_0. - pravilo vrijedi za sve brojeve koji počinju sa nulom (0) i imaju promjenjiv broj znamenaka (.)
Strip: 1 - skini prvu znamenku , znaci ako zovemo  013049494 dobijemo zapravo 13049494 da bi ga kasnije mogao kombinirati. Ukoliko je strip 0 kao u mojoj konfiguraciji potrebno je kada se želi zvati fiksni telefon ukucati i pozivni broj zemlje  (npr. 00385013049494)
Preapend - onom broju gore, kojemu nije/je skinuta prva znamenka  dodamo  00385 i dobijemo zapravo poziv 0038513049494

Puno sreće

Pozdrav
Zadnja izmjena: Hackmaster; 10 svi 2010, 13:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
PROGRAMER - onaj koji ti na nevjerojatan način riješi problem za koji nisi ni znao da ga imaš.
Hackmaster
Newbie
Newbie

Natrag na Općenito

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.