Savjet za server

Razne diskusije o Ubuntu-server projektu

Savjet za server

PostPostao/la 7jackals » 07 lis 2010, 17:49

Prvo pozdrav svim korisnicima foruma kao i administratorima, dosta mi je pomogao pri prelasku sa win. na linux.

Pošto se već dugo bavim razvojem web stranica i aplikacija korištenjem php/mysql, razvio sam aplikaciju za svoje klijente tipa vođenje prodaje, liste klijenata i
sl. kojoj će se pristupati preku browsera (nešto kao cloud compuiting) na red dolazi server.

Do sada nisam imao fizički kontakt sa serverima, raid poljima i sl. pa mi treba savjet kao najbolja opcija servera pogenjena ubuntu enterprise server 10.04 LTS.

znaći glavni problem što neznam nakoji naćin da to uvežem a da mogu rastom broja korisnika dodatvati resurse ili dodavati više servera, dal da odvojim server za mysql a drugi za php aplikajie. dali da koristim virtualizaciju kod uvezivanja više servera u jedan.

da netušim dalje vjerovatno razumijete moj problem nadam se vašoj pomoći i dobrom druženju
7jackals
Newbie
Newbie

Odg: Savjet za server

PostPostao/la BlackHole051 » 07 lis 2010, 22:28

RAID 0 ne osigurava nikakvo poboljšanje sigurnosti, ali zato udvostručuje brzinu čitanja i pisanja, a RAID 1 stvara dvije identične kopije hard diskova i nema utjecaja na brzinu pisanja, ali je zato čitanje dvostruko brže. BIOS je zadužen za kontroliranje toka i raspodjelu podataka.

Mislim da nema potrebe za razdvajanjem php i mysql servera na različita računala. Razdvajanje bi samo usporilo komunikaciju. Eventualno ako odlučiš upogoniti nekoliko virtualnih mašini na jednom stroju na njima možeš imati razdvojene php i mysql servere, ali kompliciraš si život time.

JOš jedna dosta korisna stvar je smanjiti frekvenciju timera sa 1000 na možda 100. Tako ćeš si smanjiti overhead koji se događa zbog izmjene konteksta (radi procesa). 
BlackHole051
Sr. Member
Sr. Member

PostPostao/la 7jackals » 07 lis 2010, 23:42

Hvala na savjetu,

dosta sam čitao o raid 5, pošto mi je sigurnost podataka dosta bitna a nemam vremena za stalni backup pa šta misliš iz iskustva dali je previše taj način spor vezano za čitnje/pisanje na diskovima.
7jackals
Newbie
Newbie

PostPostao/la zspoja » 08 lis 2010, 00:03

Raid 5 je odličan s odgovarajućim hardverskim kontrolerom.
Čisti softverski raid 5 je spor.
Raid 5 traži minimalno 3 diska.
Raid 0 je vrlo loše riješenje s aspekta sigurnsoti, jer je dovoljan kvar jednog od dva (ili više) diskova za gubitak svih podataka.
Moje mišljenje: softverski raid 1 ako treba ekonomizirati, raid 5 kontroler ako se može odvojiti 2000+ kuna.
Zoran Spoja
Informatički sustavi http://www.micro-process.hr
zspoja
Full Member
Full Member

PostPostao/la 7jackals » 08 lis 2010, 01:48

Znaći potpuno je ok brzina raid-a 5 ako je hardverski kontroler s obzirom da namjeravam jedan ozbiljan server koji će to sve uspješno obavljat.

Preostaje mi još jedna stvar nadzor sitema već sam upućen u dostupne programe za ubuntu server ali me interesuje računar sa kojeg bi vršio nadzor i pdešavanja dali mora biti na direktnoj vazi sa serverom ili je bitan samo internet pristup ili zapravo mora biti postavljen direktno na serveru.
7jackals
Newbie
Newbie

PostPostao/la BlackHole051 » 08 lis 2010, 14:04

Za upravljanje serverom s drugog računala trebaš SSH. Ako želiš GUI, onda radi s NX
BlackHole051
Sr. Member
Sr. Member

PostPostao/la 7jackals » 08 lis 2010, 15:13

Sorry može malo više o tom  NX nije mi baš poznat ili imaš kakav link sa tutorijalom
u svakom slućaju puno vam hvala puno ste mi pomogli.
7jackals
Newbie
Newbie

PostPostao/la zspoja » 10 lis 2010, 11:07

7jackals je napisao/la:Sorry može malo više o tom  NX nije mi baš poznat ili imaš kakav link sa tutorijalom
u svakom slućaju puno vam hvala puno ste mi pomogli.

http://www.nomachine.com/

Ja koristim ssh za administraciju sa bilo koje lokacije koja ima vezu na internet.
Na MS Windows računalima koristim putty, na Linux računalima bilo koji terminal (xterm, gnome-terminal, konzole...)
Ako želiš GUI za administriranje sa linux računala, dovoljno je prijaviti se na server naredbom:
Kod: Označi sve
ssh -XC admin_username@ime_servera

nakon koje možeš pokrenuti bilo koji GUI program na serveru (pri tomu grafički prikaz ide na lokalno računalo).
Npr GUI administriranje pisača na serveru ide sa:
Kod: Označi sve
system-config-printer
Zadnja izmjena: sale; 10 lis 2010, 12:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Zoran Spoja
Informatički sustavi http://www.micro-process.hr
zspoja
Full Member
Full Member

PostPostao/la taramajdic » 10 sij 2011, 11:00

Hvala na korisnim informacijama.
taramajdic
Newbie
Newbie

Natrag na Općenito