[RIJEŠENO] Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i Bluetooth

Ethernet, bežična komunikacija, ADSL, modemi...

[RIJEŠENO] Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i Bluetooth

PostPostao/la franko » 02 svi 2015, 15:47

Imam nedavno kupljen laptop (Toshiba Satellite C50-B-15N) s kombiniranim WLAN/Bluetooth adpterom Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i ne uspijevam pokrenuti Bluetooth u Vividu. Ima li netko iskustva s time?

Tražio sam po netu i vidio da se dosta ljudi žalilo na isti problem s istom karticom i na drugim laptopima i distrama, ali riješenje nisam još uspio naći. Negdje sam pročitao da se u Windowsu Bluetooth za taj adapter uključuje softverski pa ostaje aktivan čak i nakon reboota pa se može prenijeti i na Linux, ali ne i nakon punog gašenja/paljenja kompjutera, kad se opet isključuje pa ga treba opet softverski (u Windowsu) uključiti. Ne samo da je to gnjavaža, nego ja Windows ni nemam... :-D Pa si na tragu rečenoga nešto razmišljam da bi problem mogao biti u firmwareu ili možda u konfliktnim modulima za kernel ili u systemd-ju (:-p)... Ali nisam siguran otkud bih počeo testiranje i rješavanje. :-D Ideje?
Zadnja izmjena: franko; 05 svi 2015, 04:05; ukupno mijenjano 1 put/a.
franko
Hero Member
Hero Member

Re: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i Bluetooth

PostPostao/la Bertone » 02 svi 2015, 23:01

Pa ako odgovaraju dimenzijama, izvadi modul iz HP-a i stavi ga u Toshibu
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la franko » 03 svi 2015, 02:23

Vidiš, to bi eventualno bilo i zgodno riješenje, ali treba potpuno otvoriti oba laptopa i na novome ubiti garanciju od 2 godine... HP ima dosta nedostupnu većinu modula, a na Toshibi se ni baterija ne može skinuti bez otvaranja kućišta. :-/ Ali ako bude kriza, možda i pokušam s time. :-D U međuvremenu, tražim ipak softversko rješenje.

Ako niš drugo, naučio sam da ubuduće možda treba izbjegavat Toshibu. :-p
I bilo bi fora kad bi trgovine u specifikacijama za svaku komponentu nudile detaljne informacije, a ne tek to da ima WLAN i Bluetooth... Olakšali bi nam život... Valjda. :-D

Možda da pokrenemo biznis: computer shop koji prodaje isključivo stvari potpuno kompatibilne s Linuxom. :-D Ne bi ni prozorašima smetala takva trgovina, pošto i njih, koliko se vidi po netu, često bacaju u očaj UEFI kerefeke, ovako blesavo složeni adapteri i slične gadosti. "Želite kupiti laptop bez glavobolje? Dođite k nama!" :-D
franko
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la Bertone » 03 svi 2015, 08:33

Ne znam koliko se teško otvara Toshiba (usput meni nisu omiljeni proizvođač hardvera) ili koji HP imaš, no moj HP 4530s je prilično dostupan za petljanje po unutrašnjosti :)

slika

. .s druge strane, sjećam se prvog rastavljanja HP NX9105 (još radi iako mu je već 11 godina na plećima ;D ) gdje sam potrošio dobro poslijepodne samo da ga rastavim kako bih proširio memoriju (slobodni RAM slot mu je bio ispod tipkovnice) >:D
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la franko » 04 svi 2015, 17:13

Moj crknuti HP 6820s je recimo nešto između toga dvoga, recimo. Ne moraš rastaviti čitavu mašinu za doći do RAMa, nego RAM ima vlastiti poklopac, tako da ne moraš uopće otvarati glavno kućište. :-) Ali za doći do WLAN/Bluetooth adaptera, treba ga razmontirati... :-/
Bez obzira na HP, s kojim neću ništa izgubiti čak i da sjebem nešto u procesu, nisam se još odlučio za razbijanje garancije na Toshibi...

Mogu reći da ubuduće ni meni neće Toshiba biti prvi izbor, a do sada jednostavno nisam imao iskustva sa pa onda ni mišljenja o njima. Ne znaš dok ne probaš ili barem dok ne proba neko koga znaš. :-) Sad mi jesu bili prvi izbor jer mi je hitno trebao pristojan kompjuter za što manje para, a ovaj je bio najjeftiniji u kategoriji. :-p Ali dobro ajde, samo BT ne radi, moglo je i gore proći. :-D + znam za ubuduće.
franko
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la Bertone » 04 svi 2015, 19:30

Danas više nije lako kupiti pristojan (i hardverski dobro napravljen) laptop.. meni su u lošem sjećanju stare Toshibe koje su bile muka za održavanje (i hardvera i softvera), a najviše što mi je kod njih smetalo je malo i lijevo pomaknuta slova (tipke u drugom redu) :o
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la franko » 05 svi 2015, 04:03

Ne čini mi se da primjećujem nikakve anomalije na tipkovnici na ovom svojem... :-D

Nego, riješio sam stvar! :-) Problem je u tome što još nisu obnovili firmware za tu seriju Atheros adaptera...
"dmesg | grep -i blue" and "dmesg | grep -i firmware" su mi pokazali koja mi točno datoteka firmwarea nedostaje, a to je AthrBT_0x31010100.dfu. Tako u principu treba samo nabaviti od nekuda tu datoteku i njen par ramps_0x31010100_40.dfu, staviti ih zajedno u /lib/firmware/ar3k/ (ili u 14.04 mislim da je /usr/lib/firmware/ar3k/) i konačno rebootati. I stvar radi! :-)

Ephialta na Ubuntu Forums linka na arhiv s Atheros drajverom za Windows koji sadrži ove dvije datoteke: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2260501

Valjda će sljedeći Ubuntu (a i druge distre) imati apdejtane firmware pa se ovo neće više događati... A ja u međuvremenu konačno imam potpuno funkcionalan laptop. :-)

Jedan problem ipak ostaje. Primijetio sam da dok koristim BT, tj. dok imam povezane uređaje, WiFi veza mi oslabi i povremeno pukne pa se odmah opet poveže i tako... Tako da je Broadcom u starom HP-u i dalje bolje radio. Ali onda opet, na ovome je adapteru BT brži... A ono, nešto dobiješ -- nešto izgubiš, uvijek je tako.
franko
Hero Member
Hero Member

Re: [RIJEŠENO] Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i Bluetooth

PostPostao/la Max-Bunker » 06 svi 2015, 14:20

Zato sam na mnogim web lokacijama i forumima predlagao da imamo neku naslovničku temu ili podstranicu gdje bio bio vidljiv pregled hardvera koji defaultno radi bez problema sa novijim linux distrama, a pogotovo da je uključen pregled hardvera koji je trenutno aktualan i koji se nudi u najpoznatijim hr IT trgovinama i web shopovima....
Ja i herr bertone smo malo o tome na LZS spikali , o takva radnja bi podrazumijevala suradnju sa uvoznicima i trgovcima te ustupanje povremeno novog hardvera na test i recenziju, pa nije takav job za jednog pojedinca ako iza sebe nema podršku kakve takve infrastrukture...
Max-Bunker
Full Member
Full Member

Re: [RIJEŠENO] Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 i Bluetooth

PostPostao/la franko » 06 svi 2015, 20:00

Da, uviđam zgodnost takve stranice, pogotovo njenog lokalnog karaktera. Ali u međuvremenu postoje barem slični projekti, koje ekipa nadopunjuje kako može. Tako sam i ja otvorio stranicu za ovaj svoj laptop na LinLap.com: http://www.linlap.com/toshiba_satellite_c50-b-15n
Možda nekome bude od koristi.
franko
Hero Member
Hero Member

Natrag na Mreža

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: jleqxjnic i 9 gostiju.