Kupnja kompatibilnog laptopa

Problemi vezani uz laptope, podršku za njihove komponente i sl.

Kupnja kompatibilnog laptopa

PostPostao/la mirkog » 23 ožu 2017, 12:23

Pozdrav,
Želio bi kupiti laptop za programiranje(Pycharm, puno chrome tabova, docker, mysql... Sve puno troši), bio sam u dosta trgovina u Zagrebu ali trgovci nisu puno znali a teško je naći dobre informacije o Hrvatskim modelima, sada imam desktop sa 10GB rama i AMD Athlon II 450 X3 3.2GHz koji mi je dosada bio savršen za sve potrebe.
Pokušo sam naći neke sa Ubuntu Certified Hardware liste ali bez uspjeha

Evo poželjnih specifikacija:
CPU: barem 4 thread-a 2.5+ GHz, noviji i5 ili i7
RAM: 8 GB ili 4GB ali da ima poseban poklopac za pristup i nadogradnju
Disk: 128+GB SSD + 500+GB HDD ili samo 256+GB SSD
GPU: nije toliko bitan ali poželjno nešto bolje
Cijena: do 10 000 HRK

Svidio mi se HP ProBook 450 G4(Y7Z89EA) ali nisam mogao naci informacije o ubuntu podržanosti

Molio bi vas za neke preporuke.
mirkog
Newbie
Newbie

Re: Kupnja kompatibilnog laptopa

PostPostao/la Bertone » 23 ožu 2017, 17:19

Bježi od HP-a... nije to za posao.
Nego, laptop mora biti novi ili u obzir dolazi i polovni?
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 23 ožu 2017, 18:40

Samo novi, vidim da na ubuntu stranici( ubuntu certified hardware) ima duplo više hp laptopa pa sam pretpostavio da imaju bolju podršku
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 24 ožu 2017, 06:58

Nije stvar u podršci nego u kvaliteti laptopa.
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 24 ožu 2017, 09:17

Ima smisla ali kako prepoznati kvalitetu? imo sam jedan jeftini acerov laptop acer aspire e1-521 koji nije bio ni blizu mojim potrebama a i imao je probleme sa wifi karticom, kad god bi oso u sleep i vratio, wifi vise nebi radio, pomogo bi samo restart ili hibernacija, koji ti laptop imas?
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 24 ožu 2017, 22:27

Pa jednostavno :) kad ga uzmeš u ruku ne smije ništa škripati ili se pretjerano savijati, LCD bi trebao biti mat i po mogućnosti IPS, hlađenje bi (konstrukcijski) trebalo biti dobro konstruirano i što tiše, zamjenjiva baterija (što je danas sve rjeđe) i autonomija rada na bateriji, konektor za dock, dovoljan broj izlaznih konektora među kojima je poželjan DP i USB 3.0 ili USB C, osvijetljena tipkovnica, da li ćeš laptop povremeno čistiti sam ili ćeš ga nositi u servis, da li ti je bitna laka mogućnost upgradea hardvera i sl., težina... a sve zapravo ovisi o tvojim stvarnim potrebama i za što ćeš ga koristiti.

Koristim, odnosno doma svi koristimo Lenovo ThinkPad prijenosnike. Ja X220 i T430, supruga T420, zajednički laptop (kućni) koji više manje služi kao zamjena za desktop je T540p... i svi rade na različitim Linux distribucijama (iako svi imaju legalne Windowse koji su maknuti), a sav hardver je podržan out of the box.
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 28 ožu 2017, 21:54

Čito sam negdje da su ti thinkpad laptopi kvalitetni i da su prije bili pod IBM-om, dali predlažeš intel ili nvidia grafiku?
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 28 ožu 2017, 23:03

Svi moji TP su sa Intelovom grafikom (u procesoru). Nemam potrebe za dodatnom grafičkom karticom tako da odgovor na tvoje pitanje leži u vrsti posla kojeg ćeš obavljati. S druge strane, na ThinkPadima za spajanje dodatnog monitora dolazi DP, a ne HDMI tako da nemaš ni problema sa spajanjem monitora visokih rezolucija, a par puta sam na T540p imao tri desktopa u FHD (dva monitora + LCD laptopa i nikakvih problema sa prikazom grafike nije bilo.

Također, prednost TP je dock jer koliko god monitor na laptopu bio dobar, normalni veliki monitor je ipak veliki monitor, a da ne bi doma imao pet monitora i pet desktop računala, problem riješiš jednim radnim mjestom na kojem imaš normalni monitor (ili monitore), tipkovnicu, miša, zvučnike, printer i dock.... i onda, kome od članova obitelji treba veliki monitor samo spoji svoj ThinkPad na dock i radi.
Ovako to otprilike izgleda (slike su malo starije, no pokazuju bit dobro iskoristivog laptopa... zadnja slika je malo novija):

slika slika slika
slika slika slika
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 29 ožu 2017, 08:46

Uzet ću si najvjerojatnije TP T470p pošto ima 500GB ssd 8 thread-ova i nvidiju pošto će mi možda trebati i za Blender renderiranje, misliš li da je pametno renderirati na laptopu zbog pregrijavanja?
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 29 ožu 2017, 13:57

mirkog je napisao/la:Uzet ću si najvjerojatnije TP T470p pošto ima 500GB ssd 8 thread-ova i nvidiju pošto će mi možda trebati i za Blender renderiranje, misliš li da je pametno renderirati na laptopu zbog pregrijavanja?

Ne mogu ti odgovoriti na to pitanje jer T470p još nije ni došao u prodaju tako da nema još ni korisničkih reviewa po internetu/forumima, a još manje da sam ga imao priliku vidjeti u živo ;D
Za sad imaš samo za pogledati ok test/pregled i video ovo na linkovima ispod, no to je za obični T470.

tekst: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Thi ... 130.0.html

video: https://www.youtube.com/watch?v=DnK2EJ2LoFo

Bilo kako bilo, ako si se odlučio za najnoviju seriju TP-a morati ćeš još malo pričekati da bude raspoloživo više konfiguracijski različitih modela (jer su tek prije dva tjedna ulazni T470 počeli dolaziti na kapaljku na EU tržišta) i ne znam da li ove prve serije koje sad dođu na naše tržište imaju HR backlit tipkovnice (ranije se znalo događati da prvi primjerci koji dođu u dućane, dođu sa nekim drugim rasporedom)... i samo da znaš, nisu baš jeftini i prije kupnje si postavi pitanje da li doista trebaš takav laptop.
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 31 ožu 2017, 21:13

Našao sam ga bio na Mikronis stranici: https://www.mikronis.hr/lenovo-thinkpad ... 017sc.aspx

15000 kuna, tako da je dosta skup, 5k više od maksimuma sto sam planiro ali mislim da će mi se isplatit za budućnost, želio bi kupiti nešto bolje a da je mobilno(laptop) tako da mi bude barem 5 godina kao trenutni stolni koji je star 5-7 godina, ovaj što sam našao nažalost nema osvjetljenu tipkovnicu, danas sam baš iskusio ograničenost amd athlona 2 450 jer select query na tablici od 10 miliuna upisa je trajalo 2 sekunde što i nije tako loše ako je samo jedan query.

Još ću pogledati ponudu u ostalim trgovinama i promisliti malo bolje pa kad kupim javiti ovdje šta sam kupio i kakva su mi iskustva tako ostali mogu imati više informacija u budućnosti.
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 01 tra 2017, 11:24

Da li ti doista treba i7 HQ procesor? Isti laptop, malo slabiji hardver:
Bivši RS Magazin: https://www.pcshop.hr/laptop-lenovo-t47 ... dium=click
Prosat: http://www.prosat.hr/default.aspx?pid=5 ... dium=click
Mikronis: https://www.mikronis.hr/lenovo-thinkpad ... dium=click
... i da, svi novi ThinkPadi osim najjeftijijih verzija imaju osvjerljenu tipkovnicu tako da ovaj iz tvog linka bi također trebao imati backlit keyboard samo što to nisu napisali kao šti je i nejasan opis baterije jer bi T470 trebao imati dvije baterije, jednu internu i jednu zamjenjivu tako da promjenu zamjenjive baterije (ako se isprazini a imaš dvije) možeš zamijeniti bez gašenja laptopa ;)

PS. Iako, ako ti laptop neće zarađivati novac i otplatiti sam sebe za par mjeseci/poslova ne znam koliko ima smisla dati 2k€ za laptop ;D
Bertone
Hero Member
Hero Member

PostPostao/la mirkog » 18 svi 2017, 21:55

Uskoro ću si kupiti jedan od ta dva laptopa (t470p ili t470[sa tvog linka]), još se dvoumim oko njih je ako uzmem t470 dobivam bolji battery life( pošto cpu i7 7500U je 5-25W TDP), dosta slabiji procesor, bez dodatne grafičke, usb-c i upola ssd-a, a samo ~2k kuna jeftinije od ovog puno boljeg.
Na intel arku vidim da nepiše za t470p(i7 7700hq) da može smanjiti na npr. 800 MHz dok se slabije koristi tako da neznam jel će stalno trošiti 35W base TDP ili ipak može smanjiti, ovo bi mi bio prvi intelov procesor tako da neznam funkcioniraju li drugačije.
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la mirkog » 04 srp 2017, 23:29

Kupio sam T470 od mikronisa pošto nisu mogli nabaviti imali T470p verziju.
~12 200 HRK
Ako koga zanima evo mojeg iskustva dosada sa ~4 tjedna korištenja.

Prvi koji sam dobio imao je jedan loš pixel tako da sam ga morao zamijeniti.

Ubuntu Mate od prvog dana radi odlično(osim jedan caja file manager bug sa desktop-om kao što sam imao i na desktop PC-u, sve radi samo se desktop zamrzne pa nemogu ništa sa ikonama)

Fingerprint reader pod linuxom još neradi pošto driveri nisu napravljeni/portani ali ima već reverse engineer projekt u github-u https://github.com/nmikhailov/Validity90

Imao je i problema sa ventilatorom, nekada nakon vračanja sa suspend moda počme raditi na 100% brzine što nakon punog shutdown, restart ili ponovni suspend(neko vrijeme mora ostati u suspendu) opet radi kako treba, puno se rjeđe događa otkada sam instalirao bios upgrade preko Windows 10.

Trajanje baterije za programiranje(2% load average @800MHz, PyCharm, Chrome, max backlight display) je 4-5 sati
Baterije su 2 x 24Wh, kapacitet se još nije smanjio ni nakon ~10 punjenja što me je iznenadilo pošto kod kod starog laptopa se smanjivalo do 0.2 Wh nakon svakog punjenja(laptop iz 2011. g 1x48 Wh)

Ventilator se rijetko kada pali, tek nakon pređenih ~50°C, ~60%@~800MHz
1080p50 se može gledati na youtube-u(chrome) bez da se ventilator pali

Laptop je odličan, brzina je puno bolja nego što sam očekivao tako da sam vrlo zadovoljan.
Hvala Bertone na pomoći.
mirkog
Newbie
Newbie

PostPostao/la Bertone » 14 srp 2017, 03:01

Super. čestitam na odabiru... usput, imaš PP. ;D
Bertone
Hero Member
Hero Member

Natrag na Laptop

Na mreži